Marija Džaja Sikirić i Rafaela Segarić, zaposlenice Odjela za međunarodnu suradnju, ostvarile su Erasmus+ mobilnost u svrhu međunarodnog otvaranja na Fakultetu za crnogorski jezik i književnost (FCJK) u Cetinju, Crna Gora, u razdoblju od 14. do 18. srpnja 2025. godine.
U tom razdoblju, održavao se prvi tjedan ljetne škole Balkan Culture Summer School 2025 koja je ugostila studente iz SAD-a, a posjet Upravi FCJK-a koincidirao je i s posjetom veleposlanice Sjedinjenih Američkih Država u Crnoj Gori Judy Rising Reinke, koja je FCJK posjetila zajedno sa suradnicima: gospodinom Stephenom Dreikornom, šefom Odjeljenja za medije, kulturu i obrazovanje, te gospođom Jelenom Vojnić, suradnicom na obrazovnim programima.
Tijekom posjeta, sudionice mobilnosti imale su priliku upoznati više istaknutih članova FCJK-a: nastavno osoblje doc. dr. sc. Jelenu Šušanj te doc. dr. sc. Ethema Mandića, članove uprave prof. dr. sc. Bobana Batrićevića, predsjednika uprave, prof. dr. sc. Adnana Čirgića, prodekana za nastavu kao i doc. dr. sc. Milana Markovića, prodekana za znanost i međunarodnu suradnju.
S doc. dr. sc. Jelenom Šušanj obišle su cijelu zgradu fakulteta. Poseban dojam ostavila je studentska kantina, kao i sami studenti koji su izrazito društveno i politički angažirani. S njom su imale priliku razgovarati i o postojećoj suradnji s Odjelom za kroatistiku Sveučilišta u Zadru kao i o budućim Erasmus+ KA171 projektima.

S prof. dr. sc. Bobanom Batrićevićem razgovaralo se o vrlo uspješnoj suradnji s Odjelom za etnologiju i antropologiju dok je doc. dr. sc. Milan Marković predstavio nedavno odobren Capacity building (higher education) - Erasmus+ projekt, također prijavljen u suradnji sa Odjelom za etnologiju i antropologiju Sveučilišta u Zadru.
 |
Kolegica Ivana Rondović, koordinator za međunarodnu suradnju i voditeljica Studentske službe koja je ujedno zadužena i za PR FCJK-a upoznala je sudionice mobilnosti s administrativnom strukturom fakulteta kao i godišnjim hodogramom aktivnosti. Poseban naglasak stavljen je na komunikaciju sa studentima i administriranje društvenih mreža. |
Također, informirala je sudionice mobilnosti o rezultatima UNDP BOOST projekta, zahvaljujući kojem je digitalizirana knjižnična građa tj. rezultati istraživanja u području crnogorskog jezika (više od 160 publikacija), izrađena nova mrežna stranica i razvijena mobilna aplikacija FCJK-a koja omogućuje pristup cjelokupnom izdavačkom fondu Fakulteta. Jedan od važnih rezultata projekta je i potpuni redizajn službene web stranice Fakulteta, koja je time postala funkcionalnija, preglednija i dostupnija široj akademskoj zajednici.
Također, mobilnost je pružila značajan uvid u način organizacije, ali i promocije međunarodnih edukativnih programa, kroz suradnju s Institutom za ljetne škole Sveučilišta u Pittsburghu koji promovira Ljetnu školu balkanske kulture – BCMC na razini SAD-a te odrađuje prijavni proces, komunikaciju prema sudionicima i pripremu njihova dolaska. Navedena praksa mogla bi se primijeniti na globalnoj, ali i EU razini u smislu promocije BIP programa i sličnih programa cjeloživotnog obrazovanja koje organizira Sveučilište u Zadru.
Ova je mobilnost utemeljena na postojećem Erasmus+ KA171 sporazumu iz 2023. godine te je poslužila kao prilika za analizu dosadašnje suradnje i početak priprema za nove sporazume kao temelja za nove projektne prijave. Razgovaralo se i o brojevima studentskih i nastavničkih mobilnosti za buduće Erasmus+ projekte.
Mobilnost je pružila snažan doprinos jačanju međunarodne prisutnosti Sveučilišta u Zadru kao i međuinstitucijske suradnje te omogućila razmjenu iskustava u području internacionalizacije.