Suradnja

Stručna praksa

Stručna praksa u inozemstvu izvrstan je način za stjecanje radnog iskustva prije završetka studija, a može se obavljati tijekom akademske godine ili ljetnih praznika te ne mora biti obavezan dio studijskog programa. Na Erasmus+ praksu mogu otići i studenti koji su nedavno završili studij uz uvjet da se na Erasmus+ natječaj prijave dok još imaju status studenta. Najveći broj studenata praksu ostvaruje putem Erasmus+ programa koji predviđa financijsku potporu za mobilnost.

Erasmus+ financijska potpora uglavnom iznosi od 79 € dnevno za kratkoročne mobilnosti pa sve do 950 € mjesečno ovisno o odredištu mobilnosti i posebnim dodatcima. Detalje izračuna Erasmus+ financijske potpore pronađite u tablici Iznosi financijskih potpora dostupnoj ovdje. Kod stručne prakse studenti često ostvaruju i dodatne benefite koje osigurava institucija domaćin, a koje su predmet dogovora studenta i spomenute institucije (npr. besplatni obrok, smještaj ili dodatna financijska potpora).

GDJE JE MOGUĆE OBAVLJATI PRAKSU?
TRAJANJE PRAKSE
PRIJE PRIJAVE NA MOBILNOST
KRITERIJI ODABIRA KANDIDATA
PRIJE ODLASKA NA MOBILNOST
ZA VRIJEME MOBILNOSTI 
NAKON MOBILNOSTI

GDJE JE MOGUĆE OBAVLJATI PRAKSU?

Erasmus+ praksu je moguće odrađivati u bilo kojoj vrsti organizacije (škola, tvrtka, institut, agencija i sl.) u državama EU (kao i Islandu, Lihtenštajnu, Norveškoj, Makedoniji, Srbiji i Turskoj) te ostalim zemljama svijeta preko opcije međunarodnog otvaranja. Praksu nije moguće obavljati u institucijama Europske komisije, organizacijama čija djelatnost obuhvaća programe EU ili diplomatskim predstavništvima RH u inozemstvu (popis institucija u kojima se NE smije obavljati praksa financirana iz Erasmus+ programa dostupan je ovdje). Mjesta za obavljanje prakse mogu se pronaći samoinicijativno, uz pomoć matičnog odjela ili uz pomoć ponuda za praksu koje objavljuje Sveučilište. Student je dužan samostalno kontaktirati instituciju u kojoj će obavljati stručnu praksu i dogovoriti se oko pojedinosti, a već prilikom prijave na Erasmus+ natječaj za financijsku potporu mora priložiti prihvatno pismo institucije domaćina na za to zadanom obrascu koji je dostupan u Erasmus+ natječaju za praksu.U nastavku možete pronaći neke od ponuda za obavljanje stručne prakse prema kategorijama:

1. Prevoditeljstvo
2. Školstvo - odgoj i obrazovanje
3. Turizam i ugostiteljske djelatnosti
4. Marketing i komunikacije
4. Uredski poslovi
5. Razno

Platforme za traženje prakse s potporom Europske komisije:
•    Erasmus Intern
•    Globalplacement
•    LEO-NET

Ostale platforme za traženje praksi:
•    Placement Slovakia
•    Training Experience
•    Spain Internship
•    EU Jobs
•    Internship Ireland
•    Partnership International
•    AMF International
•    Global Translation Services
•    Tranining Experience
•    PIC Management 
•    ESPA (European Student Placement Agency) UK

TRAJANJE PRAKSE

Stručna praksa financirana putem Erasmus+ programa može trajati od najmanje dva do najviše 12 mjeseci uz uvjet da se odrađuje od 30 do 40 sati tjedno. Iznimno, studenti u specifičnim situacijama i s manje mogućnosti mogu ostvariti kratkoročnu praksu kod koje fizički dio mora trajati između 5 i 30 dana uz obveznu virtualnu mobilnost prije, tijekom i/ili nakon fizičkog dijela mobilnosti. Virtualni dio mobilnosti nije vremenski ograničen. Trajanje prakse ovisi o dogovoru s matičnim odjelom kao i dogovoru s mentorom na inozemnoj instituciji domaćinu. Studenti najčešće na praksu odlaze tijekom ljetnih praznika, u zadnjem semestru diplomskog studija ako nemaju obavezu slušanja kolegija na Sveučilištu ili kao apsolventi i nedavno diplomirani studenti.

PRIJE PRIJAVE NA MOBILNOST

Studenti koji se odluče za obavljanje stručne prakse prije svega moraju pronaći organizaciju koja će ih primiti na praksu i od nje dobiti prihvatno pismo na obrascu koji je dostupan u Erasmus+ natječaju za praksu. Natječaj je uglavnom stalno otvoren i sastoji se od jednostavnog on-line prijavnog obrasca i motivacije te životopisa i dodatnih dokumenata koji se šalju e-mailom. Potpuna prijava na Erasmus+ natječaj za financijsku potporu, mora biti predana najmanje 45 dana prije početka prakse, a savjet je praksu planirati i prijaviti i ranije kako bi studentu ostalo dovoljno vremena za pripremu puta i pronalazak smještaja u inozemstvu. Pravo prijave na Natječaj imaju i studenti koji uskoro završavaju studij uz uvjet da u trenutku prijave imaju status studenta te da praksu završe u roku od 12 mjeseci od dana završetka studija.

KRITERIJI ODABIRA KANDIDATA

Kriteriji odabira kandidata definiraju se Erasmus+ natječajem, a najvažniji kriteriji su na vrijeme dostavljena kompletna natječajna dokumentacija i akademski uspjeh koji kandidatu nosi od 0 do 25 bodova. Međutim visok prosjek ocjena nije presudan uvjet za odlazak na Erasmus+ mobilnost. Dodatne bodove kandidati mogu ostvariti pismom motivacije kao i doprinosom kandidata aktivnostima studentske organizacije ESN Zadar.

PRIJE ODLASKA NA MOBILNOST

Po objavi rezultata natječaja kandidati se pozivaju na informativni razgovor nakon čega slijedi sastavljanje sporazuma o stručnoj praksi tzv. Erasmus+ Learning Agreement for Traineeships, reguliranje osiguranja u inozemstvu te organizacija puta i smještaja. Važno je da student na vrijeme obavijesti odjelnog Erasmus+ koordinatora o namjeri odlaska na mobilnost te zatraži odobrenje odlaska na mobilnost (na za to zadanom obrascu). Uputno je što prije zatražiti Europsku karticu zdravstvenog osiguranja (EKZO) kako bi ju student dobio prije polaska u inozemstvo. U periodu prije odlaska na mobilnost studenti potpisuju i ugovore o isplati Erasmus+ financijske potpore te se prije odlaska na mobilnost (po dostavi sporazuma o stručnoj praksi, potvrde o upisu i ostalih dokumenata o čemu će student biti na vrijeme obaviješten) isplaćuje 80% ukupne financijske potpore.

ZA VRIJEME MOBILNOSTI 

Za vrijeme mobilnosti student pohađa praksu koju je dogovorio Learning Agreementom for Traineeships potpisanim prije mobilnosti te je važno voditi računa da se ostvariti ugovoreno trajanje mobilnosti (datumi navedeni u ugovoru o financiranju između studenta i Sveučilišta), a o eventualnim izmjenama trajanja mobilnosti važno je obavijestiti Ured za međunarodnu suradnju. U slučaju više sile ili bilo kakvih poteškoća tijekom obavljanja prakse (npr. organizacija se ne drži sporazumom o mobilnosti dogovorenog sadržaja prakse, izostanak mentorstva ili sl.), student se uvijek može obratiti Uredu za međunarodnu suradnju i dogovoriti raniji povratak. Prije kraja mobilnosti student mora zatražiti dokaz o obavljenoj praksi na tzv. After the mobility dijelu Learning Agreementa for Traineeships kojim se potvrđuje datum početka i završetka prakse, a koji uključuje i opisnu ocjenu praktikanta.

NAKON MOBILNOSTI

Na dan završetka mobilnosti student na e-mail dobiva EU upitnik. Ispunjavanje upitnika je ujedno zahtjev za isplatom preostalih 20% Erasmus+ potpore, ali da bi isplata bila moguća student Uredu za međunarodnu suradnju mora poslati i potvrdu s datumima mobilnosti kao i Learning Agreement for Traineeships sa svim izmjenama, ako ih je bilo, i sa svim potpisima. Nakon ostvarene mobilnosti student se vraća na Sveučilište u Zadru gdje mu se praksa priznaje temeljem zamolbe koju student podnosi matičnom odjelu i sporazuma o stručnoj praksi s pravilno ispunjenim i od institucije domaćina potpisanim After the mobility dijelom. Detaljniji opis postupka priznavanja možete pronaći u Pravilniku o međunarodnoj mobilnosti.

Imate još pitanja? Provjerite popis najčešćih pitanja studenata ili kontaktirajte Ured za međunarodnu suradnju

Napomena: Gore navedene informacije podložne su izmjenama i nikako ne mogu zamijeniti informacije objavljene u službenim dokumentima za mobilnost u okviru Erasmus+ programa.

 

 

Erasmus kod: 
HR ZADAR01

OID: E10182730
 
PIC broj: 991684060

Nace kod: P85.4