Dvije Erasmus+ mobilnosti u jednoj godini: Španjolska i Japan

Studentica druge godine diplomskog studija, Elena Prusina, ostvarila je dvije Erasmus+ mobilnosti u jednoj godini i to u Španjolskoj i Japanu te podijelila s nama svoju priču:

"U tekućoj akademskoj godini, za mene drugoj godini diplomskog studija, odlučila sam se na dvije mobilnosti na dva različita kraja svijeta- prvi semestar u Salamanci u Španjolskoj, a drugi u Osaki u Japanu. Iako naizgled zahtjevan korak, vodila sam se idejom da želim iskoristiti preostala prava na mobilnost koja imam na diplomskom studiju nakon što sam na preddiplomskoj razini već odradila prvu razmjenu u Barceloni. I stvarno moram reći, nisam požalila niti trenutka. S obzirom na to da sam studentica španjolskog jezika, boravak u Španjolskoj je bio prirodan izbor, nekako već kao drugo doma, a Salamanca je grad koji vas na taj način i prigrli bez obzira na to otkuda ste. Raj za studente i najstarije sveučilište u Španjolskoj, kampus u srcu povijesne jezgre grada, blizina Madrida i time dobra početna točka za izlete po ostatku zemlje. Salamanca je grad u kojeg ću se sigurno rado vratiti, ali po odlasku nisam previše žalila, jer me u manje od dva mjeseca čekao Japan, ispunjenje životnog sna. Dok ovo pišem još sam uvijek u Japanu ( i još ne mogu vjerovati da ovo pišem), a moja razmjena se bliži kraju. Studiram na Sveučilištu Kansai, čiji je kampus poseban doživljaj za nas studente sa malih sveučilišta, kao i sami studentski život u Japanu, koji je znatno drugačiji od europskog. Studentima se nude sve vrste izvannastavnih aktivnosti, od filmskog ili planinarskog kluba pa do jako ozbiljnih sportskih klubova, čiji članovi nerijetko završe u profesionalnom sportu. Naravno, najveći faktor boravka u Japanu je bliski susret sa toliko drugačijom kulturom, gdje vas neobična hrana, običaji i različite društvene norme natjeraju da razmišljate van okvira. Svaki grad je priča za sebe, Kyoto je kolijevka japanske povijesti i tradicije, Tokio možda najuzbudljiviji grad na svijetu, a Osaka kao kontrast mirnija sa daleko najljubaznijim stanovnicima. Cijela Kansai regija je načičkana prelijepim lokacijama, tako da čak i da se ne maknete iz nje, imate priliku vidjeti puno toga. Japan možda nije destinacija na koju se lako odvažiti, ali ako imate imalo znatiželje za Dalekim istokom, stvarno vas neće razočarati. Moja očekivanja je i više nego nadmašio."

Elena Prusina

Natječaj za Erasmus+ financijsku potporu za studijski boravak u ljetnom semestru ak. god. 2024./2025. otvoren je do 31. kolovoza 2024. i dostupan ovdje.